Reklama

Wolność wierności

Wolność wierności

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Sytuacja polskiego Kościoła jest szczególna: dopiero teraz, po upadku komunizmu iokresie przyspieszonych przemian, przychodzi mu zmierzyć się zwyzwaniami nowoczesności.
Fot.KNA-Bild
W

Wątków poruszonych dotąd w dyskusji "Czy umiera nam Bóg?" jest tak wiele, że trudno się odnieść szczegółowo nawet do większości. Spróbuję zatem podejść do problemu od nieco innej strony. Myślę mianowicie, że warto uważniej przyjrzeć się okolicznościom, w jakich przychodzi nam tę dyskusję podejmować.

Mówią wieki

Zacznę od nakreślenia trzech historycznych procesów (w ramach innej dyskusji pisał o nich Tomasz Węcławski, "TP" nr 50/05), które charakteryzują nowożytność i warunkują sytuację Kościoła w naszym kręgu kulturowym. Istotą pierwszego jest osłabienie ścisłej symbiozy chrześcijaństwa z określoną formacją kulturową, którą zresztą wytworzyło ono samo. W łacińskim średniowieczu Kościół, a zwłaszcza hierarchia, miał decydujący wpływ (nierzadko: kontrolę) na wszystkie wymiary życia indywidualnego i społecznego. Konflikty z ...

11781

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]