Reklama

Ładowanie...

Wolność wierności

12.08.2007
Czyta się kilka minut
Sytuacja polskiego Kościoła jest szczególna: dopiero teraz, po upadku komunizmu iokresie przyspieszonych przemian, przychodzi mu zmierzyć się zwyzwaniami nowoczesności.
Fot.KNA-Bild
W

Wątków poruszonych dotąd w dyskusji "Czy umiera nam Bóg?" jest tak wiele, że trudno się odnieść szczegółowo nawet do większości. Spróbuję zatem podejść do problemu od nieco innej strony. Myślę mianowicie, że warto uważniej przyjrzeć się okolicznościom, w jakich przychodzi nam tę dyskusję podejmować.

Mówią wieki

Zacznę od nakreślenia trzech historycznych procesów (w ramach innej dyskusji pisał o nich Tomasz Węcławski, "TP" nr 50/05), które charakteryzują nowożytność i warunkują sytuację Kościoła w naszym kręgu kulturowym. Istotą pierwszego jest osłabienie ścisłej symbiozy chrześcijaństwa z określoną formacją kulturową, którą zresztą wytworzyło ono samo. W łacińskim średniowieczu Kościół, a zwłaszcza hierarchia, miał decydujący wpływ (nierzadko: kontrolę) na wszystkie wymiary życia indywidualnego i społecznego. Konflikty z ...

11781

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]