Reklama

Wolność radykalna

Wolność radykalna

10.09.2018
Czyta się kilka minut
Apokaliptyczna wizja? Nieoczekiwane spełnienie pochopnie sformułowanego życzenia („Uważaj, o co prosisz, możesz to dostać”)?
M

Metaforyczne studium samotności? Kronika rozpadu? A może obraz pułapki autotematycznego pisania? Mówi do nas leciwy i schorowany, ale w pełni świadomy Jerzy Andrzej Kubica z Sigły, ewangelik i syn pastora, mąż pięciu kolejnych żon. Jedyny, który ocalał z niewiadomego kataklizmu, ostatni człowiek na Ziemi, „Pan i władca Europy, najprawdopodobniej Pan świata całego”. Teraz jego życie toczy się w idącej powoli w ruinę Warszawie, między historycznym hotelem Paryż a Galerią Gold, w której co tydzień zmienia swój przyodziewek, oraz fantasmagorycznymi Termami Arcyksięcia, między księgarniami i sklepami papierniczymi a mieszkaniem na Hożej. Inni ludzie zniknęli w sensie ścisłym, nie pozostawiając ciał, śladem ich istnienia są jedynie stroje. Gniją i rozpadają się tony żywności, wody przybierają, żłobiąc coraz to nowe koryta, miasto zielenieje od roślin i rozbrzmiewa zwierzęcymi głosami,...

2446

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

czy bohater czyta Wielkie solo Antona L Herberta Rosendorfera...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]