Reklama

DRUGI DZIENNIK PILCHA

DRUGI DZIENNIK PILCHA

28.08.2012
Czyta się kilka minut
W kuchni za ogromnym stołem siedziały babka Czyżowa i Hania od Kocięłłów. Twarze czarne, dech przerywany, ręce i ramiona w drgawkach. Kto wyrażenie „umierać ze śmiechu” ma za niewinną retorykę, ten pod koniec lat 50. XX wieku nie był w naszej kuchni.
il. Andrzej Dudziński
3

30 lipca | Wszyscy mają bieg rzeczy jako tako zarysowany – od pewnego czasu należę do tych, którzy mają ten zarys uczyniony wyraźniej, z pewnymi detalami, wyliczeniami, a nawet scenami. (Różnica pomiędzy chorym a zdrowym: chory wie więcej. Z wyjątkiem – ma się rozumieć – tych niezliczonych sytuacji, kiedy zdrowy wie więcej).

Jakie to sceny i jakie szczegóły, nie powiem – nie z wyższości wtajemniczenia, ale dlatego, że o tym, co wiem, niestosownie mówić, licznych epizodów nie znam, po prostu nie znam, świadomość unika radykalnej wiedzy; gdy wiadome obrazy zaczynają się wyświetlać – mózg traci zasilanie.

Czy z wyraźniejszego zarysu reszty życia wynika jakieś doraźnie wyraźniejsze widzenie? Czy fakt, że mniej więcej znasz przebieg – a więc, można powiedzieć, jesteś blisko Sekretu – daje ci jakieś sekretne niesekretne przewagi? Rozumiesz więcej? Niepojęty...

10269

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]