Reklama

Wołk a sprawa polska

Wołk a sprawa polska

27.04.2015
Czyta się kilka minut
Trzydziestoma gośćmi, którzy mają: motory, tatuaże, skórzane kurtki i prymitywne poglądy, zajmuje się cała polityczna Polska.
Rajd "Nocnych Wilków". Fot: Bartosz KRUPA/East News
N

Nocne Wilki” były przedmiotem „sprawozdania” na posiedzeniu Rady Ministrów – nie chciałem w to wierzyć, ale jednak. Były też przedmiotem tyrad ze strony opozycji: „Jeśli rząd polski zachowa powagę w tej sprawie, może liczyć na poparcie PiS” – mówił były wiceszef MSZ Krzysztof Szczerski, co z powagą miało niewiele wspólnego.

„Nocne Wilki” – zmotoryzowani rosyjscy nacjonaliści, koledzy Putina. Chcieli przejechać z rosyjskimi flagami przez Polskę i Czechy, aż do Berlina, by tak czcić zakończenie II wojny światowej.

Po długich dyskusjach Polska uznała to za zagrożenie i prowokację. MSZ opublikowało notę, że wilczy rajd ma do nas nie wjeżdżać. Wówczas Wilki przywdziały owczą skórę zmotoryzowanych turystów. Znaczy zamiast jechać watahą – próbowali przemykać sztuka po sztuce. Skoro zakaz dotyczył stada, a nie pojedynczych egzemplarzy, pogranicznicy powinni byli pytać każdego Rosjanina na motorze:

– A Wy, towariszcz, nie Wołk słuczajno?

Cała sytuacja mówi wiele o polskiej klasie politycznej. Gdy nadciągają wybory, politycy sami wyglądają wilka. Na jego tle łatwiej pokazać zęby i naprężyć muskuły. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, felietonista i bloger „Tygodnika Powszechnego” do stycznia 2017 r. W latach 2003-06 był korespondentem „Rzeczpospolitej” w Moskwie. W latach 2006-09 szef działu śledczego „...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]