Reklama

Ładowanie...

Tłuste wilki

22.04.2015
Czyta się kilka minut
Co robić z Wilkiem, co jest kanapowym pudlem Kremla? To nie ma znaczenia, tak jak nie ma znaczenia „Chirurg” i jego banda. Tymczasem w Polsce rozpętała się narodowa dyskusja.
Aleksander Załdostanow ps. Chirurg, lider rosyjskiego nacjonalistycznego gangu motocyklowego Nocne Wilki
Aleksander Załdostanow ps. Chirurg, lider rosyjskiego nacjonalistycznego gangu motocyklowego Nocne Wilki / fot. Zerkalo / PhotoXPress.ru / EAST NEWS
C

Czemu płaczesz Joaqinie? Nie ma powodu do płaczu. – Nic nie poradzę, Pilar. Ja jeszcze nigdy nikogo nie zabiłem. – Jeśliś nie widział wybuchu rewolucji w małym miasteczku, gdzie wszyscy się znają i zawsze znali, to nie widziałeś nic”.

Lata temu po raz pierwszy przeczytałem opis zamordowania 20 mężczyzn w hiszpańskim miasteczku. Tłum bił cepami, kłuł widłami, dźgał krzywymi nożami pasterzy. Chodziło o to, by oszczędzać kule. I o to, by związać wszystkich wspólną winą.

Najpierw mordowali nieśmiało, bojąc się grzechu i krwawych plam na ubraniach. Z czasem zbrodnia ich upoiła. Walczyli między sobą o lepszy dostęp do ofiar. Na koniec tarzali się po placu. Zakurzonym. Przesiąkniętym krwią, wymiocinami i alkoholem. Pijani do nieprzytomności krzyczeli: „Wiwat anarchia”, „Wiwat wolność”.

Ten opis zbiorowego morderstwa jest jednak tryumfem uczciwości i...

5385

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]