Reklama

Wolałaby nie

Wolałaby nie

01.04.2019
Czyta się kilka minut
K

Konbini to japońska sieć całodobowowych sklepów spożywczych. Keiko Furukura ma 36 lat i przez całe swoje dorosłe życie pracuje dorywczo w jednym z nich. Rodzina i nieliczni znajomi nie mogą tego pojąć – dlaczego nie znajdzie sobie normalnej pracy? Jak to możliwe, że wciąż nie ma męża, własnego mieszkania? Czemu nie żyje normalnie, jak inni? Keiko nie potrafi odpowiedzieć na żadne z powyższych pytań. Wie tylko, że Konbini zapewnia jej spokój i bezpieczeństwo – absolutne życiowe minimum, które jej jednak w zupełności wystarcza. Więcej – daje szczęście, którego naturę zrozumieć mogliby jedynie jej odlegli kuzyni: kopista Bartleby i podobni mu odszczepieńcy, dobrowolnie zrzekający się swoich udziałów w rzeczywistości. Ten obsceniczny skandal nie może jednak trwać w nieskończoność – świat, choć z opóźnieniem, upomni się o Keiko. Wszak wiemy od Melville’a, że nie można bezkarnie mówić, że wolałoby się nie. ©℗

Sayaka Murata DZIEWCZYNA Z KONBINI, przeł. Dariusz Latoś, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019


Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]