Reklama

Wolałaby nie

Wolałaby nie

01.04.2019
Czyta się kilka minut
K

Konbini to japońska sieć całodobowowych sklepów spożywczych. Keiko Furukura ma 36 lat i przez całe swoje dorosłe życie pracuje dorywczo w jednym z nich. Rodzina i nieliczni znajomi nie mogą tego pojąć – dlaczego nie znajdzie sobie normalnej pracy? Jak to możliwe, że wciąż nie ma męża, własnego mieszkania? Czemu nie żyje normalnie, jak inni? Keiko nie potrafi odpowiedzieć na żadne z powyższych pytań. Wie tylko, że Konbini zapewnia jej spokój i bezpieczeństwo – absolutne życiowe minimum, które jej jednak w zupełności wystarcza. Więcej – daje szczęście, którego naturę zrozumieć mogliby jedynie jej odlegli kuzyni: kopista Bartleby i podobni mu odszczepieńcy, dobrowolnie zrzekający się swoich udziałów w rzeczywistości. Ten obsceniczny skandal nie może jednak trwać w nieskończoność – świat, choć z opóźnieniem, upomni się o Keiko. Wszak wiemy od Melville’a, że nie można bezkarnie mówić, że wolałoby się nie. ©℗

Sayaka Murata DZIEWCZYNA Z KONBINI, przeł. Dariusz Latoś, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2019


Autor artykułu

Krytyk literacki, stale współpracuje z Tygodnikiem Powszechnym. Redaktor literacki Conrad Festival, doktorant na Wydziale Polonistyki UJ. Prowadzi podkast literacki „Book’s not dead”.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]