Reklama

Wizjoner z pazurem

Wizjoner z pazurem

01.12.2006
Czyta się kilka minut
"Emerytura? - odpowiadał pytaniem rozmówcy, zatroskanemu podeszłym wiekiem twórcy. - Ma pan na myśli śmierć?. Wielki reżyser Robert Altman zmarł 21 listopada w wieku 81 lat. Chciałoby się rzec "zaledwie, biorąc pod uwagę, jak dużo zdołał po sobie zostawić: bez mała 90 filmów, w tym co najmniej kilka wybitnych i jedno niekwestionowane arcydzieło.
W

W historii kina nie funkcjonuje jeszcze pojęcie "film altmanowski", ale w potocznej świadomości kinomanów istnieje od lat taka uproszczona kategoria opisowa. Altmanowska w formie i treści była z pewnością "Magnolia" Paula Thomasa Andersona czy zwycięzca tegorocznych Oscarów - "Miasto gniewu" Paula Haggisa. Altmanowską strukturę ma także coraz więcej filmów polskich, by wspomnieć tylko "Warszawę" Dariusza Gajewskiego czy wchodzący na ekrany w przyszłym tygodniu film Michała Rosy "Co słonko widziało".

Każdy z przywołanych tytułów to wielowątkowa panorama relacji międzyludzkich, osadzona w wielkomiejskiej scenerii. Formułę tę, wykorzystywaną już w latach 70., Altman doprowadził do perfekcji w filmie "Na skróty" z 1993 r. Cóż za paradoks: kiedy producent "Miasta gniewu" odbierał w tym roku najważniejszą statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej, na tej samej...

9126

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]