Reklama

Witajcie w republice

Witajcie w republice

25.09.2017
Czyta się kilka minut
Hiszpańska demokracja jest zagrożona, to pewne. Nie wiadomo tylko, kto zagraża jej bardziej: Barcelona czy Madryt.
W Barcelonie pod gwiaździstymi flagami „Esteladas”, 20 września 2017 r. LLUIS GENE / AFP/ EAST NEWS
W

W środę, 20 września, skrzyżowanie pod siedzibą katalońskiego departamentu gospodarki blokuje tłum oburzonych. Gromadzą się tu, odkąd gruchnęła wieść o porannych aresztowaniach i przeszukaniach w różnych miejscach miasta.

Do wieczora spontaniczna pikieta przekształca się w ogromną manifestację. Zorganizowano nagłośnienie, muzyków i mówców. Dziesiątki tysięcy ludzi skandują: „Niech żyje Katalonia!” i „Chcemy niepodległości”. Śpiewają pieśń „L’estaca” katalońskiego barda Lluísa LLacha – pierwowzór „Murów” Jacka Kaczmarskiego.

W polskim tłumaczeniu Zespołu Reprezentacyjnego refren brzmi:

Gdy uderzymy, runie mur,

Nie może przecież wiecznie trwać.

Na pewno runie, runie, runie,

Nie pozostanie po nim ślad.

Jeśli uderzysz mocno tu,

A ja uderzę mocno tam,

Na pewno...

17239

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Wreszcie artykuł w polskiej prasie, w którym autor (autorka) stara się przedstawić wielopłaszczyznowość problemu. Zabrakło mi jednak przytoczenia wyrazistszego głosu reprezentującego Katalończyków, którzy nie chcą niepodległości Katalonii. Lista ich argumentów jest co najmniej tak długa jak ta przytoczona w artykule za pośrednictwem popierającego niepodległość Jaume - i pozwala spojrzeć na "problem kataloński" z (jeszcze) szerszej perspektywy. Rozwarstwienie tutejszego społeczeństwa jest faktem i zdaje się być nieco poważniejszą dychotomią niż odwieczny spór "Barça czy Real". Co do wątku korupcji, podsycanie konfliktu od lat było i jest na rękę zarówno rządowi centralnemu, jak i lokalnemu - zamieszanym w potężne afery korupcyjne partiom PP (strona hiszpańska) oraz CiU i jej spadkobiercom (strona katalońska).

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]