Reklama

Wirusy w skrócie

Wirusy w skrócie

06.07.2020
Czyta się kilka minut
P

PIERWSZA SZCZEPIONKA na SARS-CoV-2, nad którą pracuje m.in. chińska firma CanSino Biologics, została warunkowo dopuszczona do użytku przez chińską armię. Na razie nie wiadomo, czy szczepienia dla żołnierzy będą dobrowolne, czy obowiązkowe. Testy innej szczepionki przeprowadzone na makakach wykazały, że preparat chroni małpy przed zachorowaniem na zapalenie płuc.

 

MIEJSCEM, w którym pojawił się nowy koronawirus – jak powszechnie się przyjmuje – miał być bazar w Wuhan. Jednak początki pandemii mogły być inne. Badacze z Szanghaju opisali w „Nature” dwie odmiany wirusa, różniące się pojedynczymi nukleotydami w RNA, które prawdopodobnie wyewoluowały niezależnie od wspólnego przodka. Jedna z nich miała pojawić się w Wuhan, a druga 800 km na wschód – w Szanghaju. Odmiany nie różnią się ciężkością objawów, które wywołują. Przebieg choroby zależy za to przynajmniej częściowo od genów. Analizy przeprowadzone przez Svantego Pääbo (nieopublikowane jeszcze w recenzowanym czasopiśmie) sugerują, że te geny, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, odziedziczyliśmy po neandertalczykach.

 

PRZED KOLEJNĄ PANDEMIĄ spowodowaną przez wirusa A H1/N1 (świńskiej grypy) ostrzegają media na całym świecie. W latach 2009-10 zaraziło się nim, według oficjalnych danych, prawie pół miliona osób. Badacze z Chin w artykule opublikowanym w „PNAS” zauważają, że jego odmiana odkryta w 2011 r. – szczep G4 – spełnia obecnie wszystkie warunki do tego, by wywołać kolejną pandemię. Szczep ten w ostatnich latach stał się najczęściej spotykanym u świń badanych od czasu pandemii z 2009 r. Jak podają autorzy badania, zmiana ta koreluje ze wzrostem pojawiania się objawów infekcji dróg oddechowych u tych zwierząt. Jednak wśród ludzi pracujących przy trzodzie styczność ze szczepem G4 miało zaledwie 10 proc., co sugeruje, że transmisja międzygatunkowa nie jest aż tak łatwa. Aktualnie zagrożenie jest niewielkie, ale sytuacja powinna być monitorowana. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]