Reklama

Wirus za Spiżową Bramą

Wirus za Spiżową Bramą

09.03.2020
Czyta się kilka minut
Z powodu zagrożenia epidemiologicznego na codzienne msze papieskie nie będą już zapraszani goście.
T

Także inne ceremonie z udziałem Franciszka – środowa audiencja generalna czy niedzielny Anioł Pański – odbywać się będą bez kontaktu z wiernymi, a ich transmisje można będzie śledzić w internecie.

To nie jedyne ograniczenia w Watykanie spowodowane koronawirusem. Po raz pierwszy w historii w Bazylice św. Piotra nie będą odprawiane msze dla wiernych (podobnie jak w innych kościołach Włoch – komentarz poniżej). Zamknięte zostały Muzea Watykańskie, trasa archeologiczna do grobu św. Piotra, pracowników dykasterii i urzędów poproszono o wzięcie urlopów lub pracę zdalną.

Głównym zadaniem watykańskich służb sanitarnych jest ochrona Franciszka i Benedykta XVI. Papież emeryt został niemal całkowicie odizolowany od kontaktów z osobami z zewnątrz. Z kolei Franciszek szczęśliwie – można rzec – zachorował pod koniec lutego. Lekkie przeziębienie zmusiło go do odwołania większości spotkań i udziału w corocznych, tygodniowych rekolekcjach kurii rzymskiej, co zapewne uchroniło go przed poważniejszymi problemami (jeden z uczestników ubiegłotygodniowej konferencji, w której miał uczestniczyć papież, okazał się nosicielem koronawirusa).

Jak dotąd (stan na 9 marca) był to drugi potwierdzony przypadek zarażenia w Watykanie (wirusa wykryto też u kandydata do pracy, który przyszedł na badania kontrolne). Nikt nie wątpi, że będzie więcej. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz i fotoedytor „Tygodnika Powszechnego”. Absolwent teatrologii UJ, studiował też historię i kulturę Włoch w ramach stypendium przyznanego przez konsorcjum ICoN zrzeszające kilka...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]