Reklama

Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę

Wielkie, pobrudzone, zachwycone zwierzę

30.03.2010
Czyta się kilka minut
Iwaszkiewicz nieustannie rozmijał się z życiem i życie się z nim rozmijało. Nigdy nie żył, nigdy się w życiu nie umościł, lecz tylko do życia się rwał lub z niego usuwał.
W

W "Pasjach błędomierskich", przedwojennej powieści Jarosława Iwaszkiewicza, dedykowanej pierwotnie Czesławowi Miłoszowi, występuje postać hrabiego Tadeusza Zamoyłły, największego polskiego pisarza, laureata Nobla. W pewnym momencie rozmawia on z córką, która postanawia wygarnąć mu prawdę.

"- Byłeś zawsze takim oportunistą!

- Ja oportunistą?

- Szedłeś zawsze po linii najmniejszego oporu...

- Po linii najmniejszego oporu? Co ty tam wiesz - zaśmiał się gorzko. - Nie masz pojęcia, co to znaczy twórczość. [...] Ja odpowiadam tylko za moje dzieła.

- Byłeś szambelanem dworu!

- To wszystko jest bez znaczenia".

Nie sposób czytać tego fragmentu, nie mając w pamięci powojennych ataków na Iwaszkiewicza, któremu zarzucano właśnie oportunizm i wycieranie się po partyjnych...

20342

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]