Reklama

Pisarze po przejściach

Pisarze po przejściach

09.11.2015
Czyta się kilka minut
Tołstoj, Roth i Iwaszkiewicz zostali sportretowani w trzech wydanych właśnie biografiach. Ich życie splatało się z twórczością na zupełnie różne sposoby.
Od lewej: Lew Tołstoj, Philip Roth, Jarosław Iwaszkiewicz Fot. Wikkicommons
W

W noc z 27 na 28 października 1910 r. w powiecie krapiwieńskim w guberni tulskiej wydarzyło się coś niesłychanego, coś bez precedensu nawet w miejscu tak niezwykłym jak Jasna Polana, rodowa posiadłość słynnego na cały świat pisarza i myśliciela hrabiego Lwa Nikołajewicza Tołstoja. Osiemdziesięciodwuletni hrabia nocą potajemnie uciekł z domu w nieznanym kierunku, za towarzysza mając Makowickiego, swego osobistego lekarza”.

Takim sensacyjnym akapitem otwarta zostaje biografia „Lew Tołstoj. Ucieczka z raju”. Jej autor, Pawieł Basiński, nie bez powodu zaczyna swoją książkę niejako od końca – od desperackiego czynu starego człowieka, który tym czynem gwałtownie przyspieszył swoją śmierć. Tołstoj umarł w nieco ponad tydzień od opuszczenia chyłkiem Jasnej Polany. Basiński widzi w tym nie tylko łatwy i smutny symbol, niegodny los klasyka literatury rosyjskiej i światowej, ale przede...

14428

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]