Reklama

Wielki wstyd

Wielki wstyd

06.06.2007
Czyta się kilka minut
Jeden z wielu w Polsce, ale dojmujący przez to, że dotyczy osób, które nie mogą o sobie decydować - istnieje u nas 450 domów dziecka, w których żyje 25 tys. dzieci - 3 tys. z nich nie skończyło jeszcze pięciu lat. O zastąpieniu domów dziecka np. rodzinami zastępczymi czy rodzinnymi domami dziecka mówi się właściwie od zmiany ustroju w 1989 r., a i wcześniej nie brakowało osób, które opiekę nad dziećmi bez rodziny wyobrażały sobie inaczej, niż to bywało w PRL-u. Mimo powszechnie znanych faktów - np. że utrzymanie jednego wychowanka domku dziecka kosztuje miesięcznie 3 tys. złotych, a w rodzinie zastępczej trzy razy mniej, za to rodziny z reguły lepiej wychowują i przygotowują dzieci do samodzielności - i poparcia dla idei, zmiany idą opornie. Akcję likwidacji domów dziecka ogłaszał już tygodnik "Polityka", wiele lat temu ówczesna minister pracy i polityki społecznej - Joanna Staręga-Piasek, poparcia nie szczędzi obecna podsekretarz stanu w resorcie pracy ds. kobiet, rodziny i przeciwdziałania dyskryminacji, Joanna Kluzik-Rostkowska. Potrzeba jednak sporej determinacji - chwała więc tym, którzy w staraniach o likwidację domów dziecka się nie poddają, np. "Gazecie Wyborczej", która pod koniec maja rozpoczęła akcję "Dzieciaki do domu". Po raz kolejny przypominając samorządowcom, sędziom, pracownikom domów dziecka - nam wszystkim, gdzie dzieci powinny dorastać, ucząc się życia i miłości.
0

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]