Reklama

Pod kluczem

Pod kluczem

17.04.2005
Czyta się kilka minut
Czy można sobie wyobrazić olbrzymią instytucję ponadnarodową, której dożywotniego szefa wybierają wyznaczeni przez poprzednika elektorzy, ci zaś zostają na czas wyborów odizolowani od świata na tak długo, aż - po kilku dniach, a ongiś nawet miesiącach - któryś uzyska wymaganą większość głosów?.
W

Wyobraźnia tu zbyteczna, jako że tak właśnie na konklawe, czyli pod kluczem, wybierany jest przez kardynałów papież. Liczba głosów otrzymywanych przez kandydatów objęta jest ścisłą tajemnicą, a opinia publiczna ma prawo dowiadywać się jedynie o fiasku kolejnej tury głosowania i to przy pomocy niemego znaku w postaci czarnego dymu z komina. Dokonanie wyboru zwiastuje dym biały.

Mało budująca geneza

Odcięcie od telefonów, radia, telewizji i prasy służyć ma dokonaniu tak ważnego wyboru bez zewnętrznych nacisków oraz medialnego zgiełku i sugestii. Rozbudowany przez wieki i korygowany przez wielu papieży regulamin elekcji, łącznie z utajnianiem jej przebiegu i zamykaniem głosujących, nie jest oczywiście stawiany przez Kościół jako wzór wybierania np. głowy państwa przez jakikolwiek parlament. Wynika on z doświadczeń długiej...

27855

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]