Reklama

Wiedeńscy wypędzeni?

Wiedeńscy wypędzeni?

20.12.2010
Czyta się kilka minut
W "TP" 50/2010 zamieściliśmy artykuł Beaty Dżon "Bitwa o kościół" o akcji obrony kościoła Neulerchenfeld, użytkowanego w dużej mierze przez Polaków, który decyzją metropolity Wiednia ma zostać przekazany prawosławnym Serbom. Odpowiedź przysłał proboszcz tej parafii:
N

Nie było sporów. Była decyzja kard. Schönborna, 9 października przekazana wiernym (Austriakom, Polakom i innym). Decyzję tę odebrali jako krzywdzącą i niezrozumiałą - podobnie jak przedstawiciele prawosławnych Serbów.

Ks. Kristan Knesevic powiedział w wywiadzie: "Spytaliśmy ks. Kardynała, czy w dzielnicy Hernals i Ottakring nie ma kościoła, którego katolicy nie potrzebują. Zaoferowano nam kościół Neulerchenfeld".

Ten duży kościół wypełniony jest w każdą niedzielę po brzegi. Nieprawdziwe są informacje dotyczące Serbów. Wydział statystyk urzędu miasta podaje liczbę 108 652  (stan z 1 stycznia 2010 r.) - nie wszyscy są chrześcijanami (8 proc. to muzułmanie), nie mają też obowiązku uczestnictwa w nabożeństwach w każdą niedzielę. Do odległego o 200 m od kościoła pomieszczenia, w którym się gromadzą, przyszło w niedzielę 5 grudnia ok. 250 wiernych,...

3233

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]