Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Więcej światła!

Więcej światła!

13.10.2009
Czyta się kilka minut
Dziś telekomunikacja nie może się obejść bez cyfrowego zapisu danych. Nic dziwnego, że Nobel trafił do wynalazców kabla światłowodowego i matrycy CCD.
T

Tegoroczna nagroda Nobla z fizyki to sukces telekomunikacji i elektroniki. Podzielą ją między siebie Charles K. Kao za wynalezienie światłowodu telekomunikacyjnego oraz Willard S. Boyle i George E. Smith za wynalazek matrycy CCD zamieniającej obraz na impulsy elektryczne. Nagrodę Nobla z fizyki w 2009 r. otrzymały więc wynalazki ściśle związane ze światłem, a zarazem ze sposobem, w jaki się dziś ze sobą komunikujemy.

Pięć bilionów telefonów

Jakkolwiek pomysł światłowodu, czyli przewodu umożliwiającego przesyłanie światła na zasadzie całkowitego wewnętrznego odbicia, pochodzi z lat czterdziestych XIX wieku, zasługą urodzonego w Szanghaju Charlesa Kao było wykazanie, że przez odpowiednie oczyszczenie szkła można uzyskać transmisję informacji na duże odległości. Wcześniej wydawało się, że nie jest to możliwe, a światłowodów da...

7285

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]