Reklama

Wiceminister na tarczy

Wiceminister na tarczy

12.08.2008
Czyta się kilka minut
Witold Waszczykowski, wiceminister spraw zagranicznych i główny negocjator umowy z USA w sprawie tarczy antyrakietowej, nieco zakołysał naszą sceną polityczną. W wywiadzie dla "Newsweeka Polska" powiedział m.in.: "Podczas rozmów Donald Tusk - Radosław Sikorski - Sławomir Nowak padały opinie, że nie do przyjęcia jest projekt [instalacji tarczy w Polsce - red.], który przez opinię publiczną może zostać odebrany jako sukces prezydenta", oraz: "Premierowi brakuje doświadczenia w polityce zagranicznej, dlatego nie ma zrozumienia dla sprawy tarczy. (…) Jeśli Tusk nabierze przekonania, że to jego zwycięstwo, to być może zgodzi się na tarczę".
W

W poniedziałek pod wieczór Waszczykowski został odwołany, co nikogo nie zaskoczyło. Jego słowa budzą jednak niepokój, który z kolei prowokuje do zadania kilku pytań. Po pierwsze: czy urzędnik, który deklaruje, że "chętnie służy różnym rządom" i nadal widzi siebie w strukturach państwowych, powinien pozwalać sobie na zdradzanie politycznej kuchni i formułowanie tego typu ocen (bez względu na to, czy czuł się pokrzywdzony zapowiedzią odwołania)? Po drugie: czy uczyniony premierowi zarzut blokowania porozumienia w sprawie tarczy jest prawdziwy? Bo jeśli tak, to skutki polityczne dla Donalda Tuska mogą być opłakane. I po trzecie: jeśli zarzuty są nieprawdziwe, to czy dane nam będzie się o tym przekonać, a były wiceminister poniesie surowsze konsekwencje?

Chciałbym na te pytania otrzymać odpowiedzi, choć obawiam się, że skończy się na kolejnej medialnej młócce....

933

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]