Reklama

Wiatr z kosmosu

Wiatr z kosmosu

18.10.2015
Czyta się kilka minut
I znowu jest jesień. Kraj wypiękniał, jak to zwykle w październiku. Zanim słońce się podniesie, niskie światło prószy na pejzaż. Smużą się krajobrazy niewyraźne, nieoczywiste, zdwojone.
Andrzej Stasiuk / Fot. Grażyna Makara
Andrzej Stasiuk
N

Nad Narwią zalegał siwy szron i wyglądało to tak, jakby rzeka wystąpiła z brzegów i rozlała się niczym jezioro. W niedzielę, przed siódmą, na S8 koło zjazdu na Tykocin. A potem przez złociste lasy prześwietlone ukośnym blaskiem, przez błękit mgieł, wskroś 10 października, którego to dnia Podlaskie zaznało łaski i wyglądało jak ikona, jak świat przemieniony i nadprzyrodzony, nad którym świeci światłość wiekuista.

Bo i płoty i tralki i kolumienki i pomarańcz elewacji i kostka Bauma i zmrożona trawa i kury grzebiące i krowy na łańcuchach i stacje Shella i ścieżki ginące w zaroślach i spychacze na poboczach i nagi piach budów i hotel Delfina i grzyby w koszykach na poboczu i stare audi i passaty i golfy i cykliści na wiekowych rowerach i gęsi na wygonach i domy weselne jak luwry i łindsory i kundel skośnym truchtem biegnący w swoich sprawach i blachodachówka pociągnięta poranną...

4334

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]