Reklama

Wiara ponad filozofię

Wiara ponad filozofię

05.11.2012
Czyta się kilka minut
Meir Leibusz Weiser, zwany też Malbim (1809–1879), był jednym z najpoważniejszych obrońców ortodoksji przed żydowskim oświeceniem i religijnym liberalizmem.
P

Pochodził z Wołynia, uczył się w Warszawie, pełnił funkcję rabina we Wrześni, potem w Kępnie koło Kalisza, skąd wyjechał do Bukaresztu, gdzie został głównym rabinem. Zasłynął z tego, że przeciwstawił się budowie nowoczesnej synagogi z organami i miejscem na chór. Wymagał specjalnej troski od koszernych rzeźników. Wyklinał oświeconych, zwanych w Rumunii „sudeten”, i walkę przegrał. Został deportowany z Rumunii i po miesiącach wędrówek trafił do Rosji. Był rabinem w Chersoniu, Mohylewie, przez pewien czas w Królewcu, w Wilnie, a gdy jechał objąć nową posadę, zmarł w Kijowie. Tam też jest pochowany. Starali się o niego ortodoksi z Budapesztu, Nowego Jorku, Amsterdamu. Słynął ze swej wiedzy, a jego komentarze do Tory i niemal wszystkich ksiąg biblijnych uchodziły i nadal uchodzą za niezwykle wyrafinowane. Przez wielu był znienawidzony, inni czcili go jako wielkiego uczonego. W...

4489

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]