Reklama

Weto, basta, non possumus

Weto, basta, non possumus

30.09.2013
Czyta się kilka minut
Gdy sięgali po chłopskie pieśni buntu, nie sądzili, że obudzą przedwieczne upiory. Lada dzień ukaże się album „Czterysta lat”, na którym R.U.T.A. opowiada o władzy i wykluczeniu z perspektywy XXI w.
Maciej Szajkowski, lider zespołu R.U.T.A. Fot. Radek Polak / KARROT KOMMANDO
S

Spotkaliśmy się w Budapeszcie. Trochę przez przypadek. Wpadliśmy na siebie podczas festiwalu Sziget i dzięki temu dowiedziałem się, że R.U.T.A. znów nagrywa. Pomimo nieodległego terminu premiery, w mediach nie ma bowiem żadnej wzmianki o wydawnictwie zatytułowanym „Czterysta lat”. A przecież debiutancki album „Gore” jeszcze dwa lata temu przyniósł Maciejowi Szajkowskiemu Paszport Polityki i stał się przyczynkiem do ogólnopolskiej debaty na temat chłopskich „pieśni buntu”. Mój rozmówca tak wyjaśniał ten stan rzeczy: tegoroczne dzieło funkcjonuje w wadze jeszcze cięższej, więc nie do końca wie, czy powinien całą tę sprawę nagłaśniać. Bo w tym przypadku „nagłaśniać” znaczy „tłumaczyć się”. Mimo to spotykamy się znów z liderem zespołu.

BĘBEN I BUZDYGAN

Tym razem siedzimy w siedzibie Polskiego Radia, z którym Szajkowski ściśle współpracuje. Już na wstępie...

13436

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]