Reklama

Ładowanie...

Wenecja i duch Brodskiego

26.04.2021
Czyta się kilka minut

„Spotkanie z Wenecją rozszerza i pogłębia nasz własny czas o czas schwycony, zapisany w jej kamieniach, i wytwarza poczucie przynależności do historii, która jest jej historią” – notuje Ewa Bieńkowska w pięknej książce „Co mówią kamienie Wenecji”. Wcześniej wspomina jednak o niebezpieczeństwie kiczu, które niesie „dramat miłosny, klasyczny dramat po-weneckiej, to znaczy spisywanej po powrocie stąd literatury”. Bo mowa przecież o całej bibliotece, od „The Stones of Venice” Ruskina poczynając.

Zdaniem Bieńkowskiej tego niebezpieczeństwa uniknął w „Znaku wodnym” Josif Brodski – piewca Wenecji pustawej, bez tłumów turystów, zalanej oczyszczającym zimowym światłem. I właśnie Brodskiego, wenecjanina z wyboru, wziął za przewodnika lekarz i pisarz Adam Szczuciński, choć sam nigdy go nie spotkał. Prochy rosyjskiego poety złożono na cmentarnej wyspie San Michele – tam też zaczyna się i...

2595

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]