Reklama

Wejść, wyjść, zwiedzać

Wejść, wyjść, zwiedzać

27.07.2010
Czyta się kilka minut
Rekord: 1,6 miliona. Tylu ludzi odwiedziło Ziemię Świętą w pierwszej połowie tego roku. Dwie trzecie z nich to chrześcijanie. Jak wygląda ich wędrówka śladami historii zbawienia?
Jerozolima, Stare Miasto: przed wejściem na dziedziniec Bazyliki Grobu Bożego / fot. Michał Kuźmiński
Z

Za czasów cesarza Konstantyna (zm. 337 r.) zapomniana prowincja Imperium Rzymskiego zaczęła się przeobrażać w Ziemię Świętą, cel chrześcijańskich pielgrzymów. Z tego okresu pochodzą najwcześniejsze znane nam świadectwa: pielgrzyma z Bordeaux i z tajemniczej Egerii.

Tu

Pielgrzymowanie zaczęło też ściągać na siebie krytykę. Grzegorz z Nyssy (zm. 395 r.) tak komentował swoje doświadczenie: "Jeśli o nas chodzi, wierzyliśmy, że Chrystus, który pojawił się na ziemi, jest prawdziwym Bogiem, zanim przybyliśmy do tych miejsc, i po tym, jak je zobaczyliśmy, nasza wiara się ani wzmocniła, ani osłabła. Poznaliśmy Wcielenie za pośrednictwem Dziewicy, zanim zobaczyliśmy Betlejem; wierzyliśmy w Zmartwychwstanie, zanim zobaczyliśmy Grób". Współczesny mu biskup Jerozolimy Cyryl jakby odpowiadał teologowi, tłumacząc w katechezach, że miejsca...

9376

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]