Reklama

Wejść po to, żeby wyjść

Wejść po to, żeby wyjść

06.02.2005
Czyta się kilka minut
Ze spektaklem Lwa Dodina Wujaszek Wania jest jak z Kremlem w powieści Jerofiejewa Moskwa-Pietuszki: Wszyscy powiadają Kreml, Kreml. Od wszystkich o nim słyszałem, a sam nie widziałem go ani razu.
W

Wszyscy mówili Dodin, Dodin, a ja Dodina nigdy nie widziałem. I teraz, kiedy wreszcie zobaczyłem, czuję się tak, jakbym go nadal nie widział.

O teatrze rosyjskim krążą po Polsce legendy. Rzadko się je weryfikuje, bo mało oglądamy. Powtarza się, że w czasach pełnej swobody wymiany artystycznej prawie nic o sobie nie wiemy. Że w czasach oficjalnej wymiany międzypaństwowej było lepiej. Jest w tym twierdzeniu spora domieszka nieznajomości rzeczy, bo jednak rosyjskie teatry pojawiają się na rozmaitych festiwalach, ale rzeczywiście takich spektakularnych występów gwiazd, jak teraz w Teatrze Narodowym, nie było. Spektakularnych, czyli także odpowiednio odtrąbionych w mediach.

Trwający w Polsce sezon rosyjski postawił na gwiazdy rosyjskiego teatru, wśród których Dodin niewątpliwie jest najsławniejszy. Był u nas pod koniec lat 80., potem wiele razy...

6459

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]