Reklama

Węgry, bankrutujące państwo

Węgry, bankrutujące państwo

24.03.2009
Czyta się kilka minut
Najpierw odszedł premier Islandii, potem Łotwy, teraz Węgier: socjalista Ferenc Gyurcsány to trzeci już (a może dopiero?) szef rządu w Europie, którego zmiótł kryzys. Trudno się dziwić: choć jego zwolennicy obwołali go kiedyś jednym z najzdolniejszych polityków Europy Środkowej ("węgierskim Kwaśniewskim"), Gyurcsány sobie nie radził. W tym roku PKB Węgier zmaleje aż o 3-5 proc., a bezrobocie może się podwoić. Płace spadają, forint jest na równi pochyłej, dług wewnętrzny rośnie.
J

Już od dekady Węgry są "chorym człowiekiem" Europy Środka, a sytuacja polityczna - polaryzacja prawica-lewica, w Polsce nieznana w tej skali - sprawia, że kolejne rządy boją się reform, bo niezadowolenie społeczne zaraz wykorzystuje druga strona. Gyurcsány, polityk arogancki i cyniczny (w 2006 r. ujawniono, jak w przemówieniu do kolegów partyjnych przyznał, iż świadomie okłamywał wyborców), jednak chciał coś reformować. Ale skutek był tylko taki, że jego popularność jeszcze bardziej spadła.

Kłopot z Węgrami polega nie tylko na tym, że jest źle, ale że nie widać kogoś, kto miałby determinację i polityczne oparcie do przeprowadzenia reform. Ten kłopot - podobnie jak kłopot trzech państw bałtyckich, gdzie PKB też spadnie o parę procent - jest również polskim zmartwieniem: jeśli instytucje państwa węgierskiego stracą "płynność finansową", świat odniesie wrażenie...

1012

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]