Reklama

Ładowanie...

Weather Report „Live & Unreleased” Columbia/Legacy, 2002

16.02.2003
Czyta się kilka minut
T

Ten album nie tylko gwarantuje ponad dwie bardzo przyjemne godziny pięknej muzyki, ale jest także wyzwaniem dla historyka. Otóż druga połowa lat 60. XX w. okazała się zwieńczeniem niezwykle intensywnego, trwającego mniej więcej ćwierć stulecia, rozwoju jazzu. Na tamtą połówkę dekady przypadły też najwybitniejsze dzieła rockowe. Weather Report (1971-1985) zrodził się więc, by tak rzec, na fali pokulminacyjnej energii.

Założyciele grupy, klawiszowiec Joe Za-winul i saksofonista Wayne Shorter, grali wcześniej na jazz-rockowych płytach Milesa Davisa. Jego patronat nie przeszkadzał grać Weather Report od początku muzyki naprawdę własnej. Rejestracje live - a wyłącznie takie, dotąd niepublikowane, nagrania zawiera album - podkreślają nade wszystko jazzowy charakter dokonań ekipy. Z jazzu bierze się przecież wolność, kreatywność, improwizacja, no i to jedyne łączenie osobnych...

1504

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]