Reklama

Wczasy na polach śmierci

Wczasy na polach śmierci

w cyklu STRONA ŚWIATA
27.11.2018
Czyta się kilka minut
Kaukaska Czeczenia, kojarzona w świecie głównie z wojnami z przełomu wieków, chce przemienić pobojowiska w turystyczną atrakcję. Pierwszy, dwutygodniowy turnus wojennej turystyki właśnie się zakończył.
Meczet w Groznym w otoczeniu dekoracji świątecznych, grudzień 2017 r. / Fot. Musa Sadulayev / AP Photo / East News E
Meczet w Groznym w otoczeniu dekoracji świątecznych, grudzień 2017 r. / Fot. Musa Sadulayev / AP Photo / East News E
P

Pionierami zostało dwunastu Chińczyków, którzy w pierwszej połowie listopada przyjechali do „akademii komandosów” pod czeczeńskim Gudermesem, gdzie – jak chwalą się organizatorzy wczasów z rządu czeczeńskiego – „miejscowi rosyjscy oficerowie przygotowali dla gości bogaty program, łączący odpoczynek ze sportem i przygotowaniem wojskowym”.

W programie znalazły się m.in. ćwiczenia ze strzelania z karabinów rozmaitego kalibru i przeznaczenia, przejażdżki terenowymi pojazdami dla komandosów „Czaborz”, dumy ich wynalazców, czeczeńskich inżynierów i wojskowych, oraz „szybowanie” w tunelach aerodynamicznych. Turyści z Chin na dwutygodniowy turnus zostali zakwaterowani w wojskowych namiotach, „w warunkach zbliżonych do wojennych”. Cena wczasów – ok. tysiąc dolarów od osoby – obejmowała też polowe posiłki, a także ubezpieczenie i koszty ochrony, którą rosyjscy żołnierze zapewniali...

10077

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]