Wcielony Bóg i trzej filozofowie

Później nazwano ich mędrcami. Być może stali się nimi, ale w owym czasie byli dopiero filozofami, czyli miłośnikami mądrości, tymi, którzy w drodze ku niej.

03.08.2023

Czyta się kilka minut

Trzej Królowie z kościoła San Apolinare Nuovo w  Rawennie. /  / Fot. AlbumRomanski.pl
Trzej Królowie z kościoła San Apolinare Nuovo w Rawennie. / / Fot. AlbumRomanski.pl

Metafizyk od lat konstruował teorię o Rzeczywistości, mówiącą jaka ona jest i w jaki sposób istnieje Naprawdę, na najgłębszym poziomie. Miał ją prawie na ukończeniu, gdy zobaczył to Dziecko. Filozoficzny system rozleciał się w mgnieniu oka, gdy Wieczność zaczęła ssać pierś kobiety, gdy Absolut beknął i zrobił kupę. Rozum Metafizyka, dotąd błyskotliwy jak złoto, zatrzymał się z otwartymi ze zdumienia ustami.

Hermeneuta miał od Metafizyka nieco mniejsze ambicje. Wątpił, czy da się poznać rzeczywistość taką, jaka jest sama w sobie, zajmował się więc sztuką rozumienia ludzkich o niej opowieści. Rzekł Metafizykowi: „Nie martw się, że ostatecznej prawdy o tym, co się tutaj dzieje, nie dojdziesz. Zobacz, jaka to piękna opowieść, pełna symboli, snuje się ku niebu niczym dym kadzidła. Możemy odnaleźć się w niej i my, i wszyscy inni ludzie, odkrywając w ten sposób sens naszego życia, wszystkich jego trudnych i pięknych doświadczeń”.

„Opowieść opowieścią – przerwał Hermeneucie Filozof Dialogu – ale nie o opowieść tu chodzi, lecz o autentyczne spotkanie, o to, że twarz tego Dziecka stawia przed nami absolutne etyczne wymaganie, któremu musimy sprostać, choćby było to dla nas gorzkie jak mirra”. „Tylko tego Dziecka – wtrącił Metafizyk – czy każdego innego?”. „Nie wiadomo – odrzekł Hermeneuta – opowieści mówią, z jednej strony, że to jest wyjątkowe, ale z drugiej, że jego wyjątkowość na tym polega, iż udziela się każdemu”. „Każdy jest inny – odparł Filozof Dialogu – spotkanie z każdym tak samo zobowiązuje…”

– „Więc w pewnym sensie każdy jest taki sam” – przerwał mu Metafizyk.

– „Nie…”

– „Ale...”

– …

Nie mogąc stwierdzić nic ostatecznie mądrego, zabrali Dziecko w drogę do siebie. W drogę zupełnie już inną.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Filozof i teolog, publicysta, redaktor działu „Wiara”. Doktor habilitowany, kierownik Katedry Filozofii Współczesnej w Akademii Ignatianum w Krakowie. Nauczyciel mindfulness, trener umiejętności DBT®. Prowadzi też indywidualne sesje dialogu filozoficznego.