Reklama

Zgoda na miłość

Zgoda na miłość

01.05.2005
Czyta się kilka minut
Z powodów, o których nie trzeba mówić zbyt wiele, otwieramy cykl rozważań o encyklikach Jana Pawła II. Pierwsza nosi tytuł Redemptor hominis (Odkupiciel człowieka). Podpisana została w Rzymie, u świętego Piotra, dnia 4 marca 1979 r., to znaczy w kilka miesięcy po rozpoczęciu pontyfikatu. Czas posługi poszczególnych papieży nazywamy czasem pontyfikatu. Słowo to pochodzi od łacińskiego pontifex, czyli budowniczy mostów. Takie jest zadanie każdego następcy św. Piotra: budowanie mostów pomiędzy Bogiem i człowiekiem, ale także pomiędzy ludźmi, co jest może jeszcze trudniejsze.
W

W swojej ostatniej książce (“Pamięć i tożsamość") Jan Paweł II napisał o tej encyklice: “przywiozłem ją z Polski". To znaczy, że dojrzewała w nim już w czasie krakowskim, karmiona polskim niebem i polskim powietrzem. Czy miało to znaczenie dla jej treści? Ciekawy temat, odłóżmy go na później.

Pierwszą encyklikę, pierwszy dokument tej rangi, można odczytać jako program teologiczny i duszpasterski zaczynającego się pontyfikatu. Jaka jest “metodologia" tego programu, jak jest zbudowany i do kogo jest skierowany? Przeczytam jedno zdanie: “Kościół nie przestaje słuchać Jego [Chrystusa] słów, odczytuje je wciąż na nowo, każdy szczegół Jego życia odtwarza z największym pietyzmem...". A więc - z jednej strony - “wsłuchanie w słowo", z drugiej strony - “każdy szczegół życia", bowiem życie Jezusa to najlepszy komentarz do Jego słów. Kościół słucha i patrzy; zadaniem...

9115

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]