Reklama

Wciąż ci sami ludzie

Wciąż ci sami ludzie

30.05.2006
Czyta się kilka minut
Niespełna 700-tysięczna Czarnogóra wciąż formalnie jest częścią ostatniego reliktu Jugosławii - państwa zwanego Serbia i Czarnogóra. W centrum miasta, już po referendum niepodległościowym, wiszą plakaty z napisami: "Tak i "Nie. Obrazują czyjeś nadzieje na niepodległość i chęć innych na pozostawienie starego ładu.
P

Pas startowy lotniska w Podgoricy jest pusty. Wokół rozpościerają się groźne góry, lekko przysłonięte wiosenną mgłą. Przybysza witają dwa budynki lotniska, stary i nowy, które mają symbolizować przeszłość i przyszłość republiki. Nowy jest w zamierzeniu rządzących symbolem niepodległej Czarnogóry i jej oknem na świat, o czym informują billboardy w mieście.

Wykradanie części serbskiej historii

W maju w Podgoricy powietrze jest gęste i ciężkie. Nieprzyzwyczajonym trudno oddychać. Mimo to przed referendum, wbrew oczekiwaniom, atmosfera wcale nie była gorąca. Późnymi wieczorami pędzące kolumny samochodów, z powiewającymi flagami, zakłócały spokój.

Krwistoczerwone sztandary ze złotym dwugłowym orłem to zwolennicy niepodległości Czarnogóry, ich przeciwnicy, z niebiesko-biało-czerwonymi barwami, to stronnicy utrzymania...

9599

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]