Reklama

Ładowanie...

Watykan zaskakuje: powściągliwa reakcja na zniesienie prawa do aborcji w USA

27.06.2022
Czyta się kilka minut
Papież zachował milczenie, Stolica Apostolska przemówiła jedynie słowami nie najważniejszej instytucji. Nie ma wątpliwości, że to przemyślana strategia.
Protest przed nowojorską bazyliką św. Patryka przeciwko ograniczaniu prawa do aborcji w USA. Nowy Jork, maj 2022 r. / fot. Nur Photo / East News
O

Odrzucenie prawa federalnego zezwalającego na aborcję i blokującego zakazy stanowe wywołało euforię wśród dużej części amerykańskich katolików. Powściągliwa reakcja Watykanu na to wydarzenie, a zwłaszcza milczenie Franciszka, nie uszła więc ich uwagi. Do skomentowania decyzji, o którą amerykańskie grupy pro-life walczyły blisko pół wieku, papież miał idealną okazję – dokładnie w tym czasie, gdy w Waszyngtonie uchylano precedensowy wyrok w sprawie Roe v. Wade z 1973 r., w Rzymie odbywał się X Światowy Kongres Rodzin: podczas kończącej go mszy Franciszek wygłaszał homilię, jednak ani słowem nie odniósł się do wydarzeń za oceanem.

Watykan: obrona życia nienarodzonego to także zapewnienie odpowiedniej edukacji seksualnej

Jedyną jak dotąd oficjalną reakcją Watykanu, jest więc oświadczenie Papieskiej Akademii Życia, opublikowane 24 czerwca. Nie znajdziemy w nim...

6786

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]