Reklama

Watykan w niełasce Marianny

31.03.2009
Czyta się kilka minut
Francja wymierzyła Stolicy Apostolskiej dyplomatyczny policzek.
W

W ramach reform przy francuskim MSZ ma powstać tzw. obserwatorium religijne. Zatrudnieni w nim dyplomaci i naukowcy będą zajmować się "analizą roli religii w wydarzeniach międzynarodowych". Minister Bernard Kouchner swoją decyzję uzasadnia "niepokojącym zanikiem wrażliwości swoich pracowników na czynnik religijny". Pomysł wzbudził w Watykanie poważny niepokój. Reforma Kouchnera bowiem dotyczy zarówno samego ministerstwa przy Quai d’Orsay, jak i wszystkich francuskich placówek dyplomatycznych w świecie.

Te ostatnie podzielono na trzy grupy, według rangi i znaczenia w stosunkach z Francją. I tak w pierwszej, "wyjątkowego formatu" dla francuskiej dyplomacji, znalazło się 30 ambasad m. in. w Waszyngtonie, Londynie i Dakarze. Na drugiej pozycji plasuje się blisko 100 placówek z  krajów, gdzie Francja będzie rozwijać politykę jedynie na "wyznaczonych obszarach":...

2572

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]