Reklama

Ładowanie...

"Jestem radosny, wy też bądźcie"

17.04.2005
Czyta się kilka minut
W poniedziałek, dwa dni po śmierci Jana Pawła II, pojawiły się pogłoski, że PKP uruchomi specjalne pociągi do Rzymu na piątkowy pogrzeb Papieża. We wtorek było to już pewne. Na pół godziny przed północą przed kasami stanęli pierwsi chętni. Na ich otwarcie czekali do środowego południa. Nie była to pierwsza próba cierpliwości podczas tej podróży.
Rzym, w pobliżu Kolumnady Berniniego, noc z 7 na 8 kwietnia 2005 r.
A

Anna i Szymon, 20-letni studenci Akademii Ekonomicznej, pierwsi pojawiają się pod kasą na dworcu Kraków Główny. Spodziewali się tłumów. Są sami. Koleje obiecały 5 tys. miejsc w sześciu pociągach (czterech z Warszawy, dwóch z Krakowa). Sprzedaż biletów ma ruszyć o ósmej rano. Media straszą milionem chętnych. Tymczasem do świtu pojawia się zaledwie garstka oczekujących.

O ósmej robi się tłok, ale kasy zamknięte. Podobno PKP wciąż pertraktuje z przewoźnikami z Czech, Austrii i Włoch. Ale Michał Wrzosek, rzecznik kolei, uspokaja przez telefon, że pociągi pojadą. Sprzedaż przesuwa się na dziesiątą. Zaczynają się nerwy. Zwłaszcza, gdy trzeci raz bez kolejki podchodzi do okienka kasy międzynarodowej kolejna pracownica dworca prosząc, by odłożyć jej kilka biletów “pod ladę". Szymon się irytuje: - Przecież nie jedziemy do Hiszpanii na wakacje, tylko pożegnać Papieża....

15068

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]