Reklama

Ładowanie...

Wariant z naplecznikiem

28.09.2003
Czyta się kilka minut
Poseł Antoni Stanisław Stryjewski*, w ślad zaś za nim posłowie PSL, Samoobrony i LPR wszczęli bój o przywrócenie stopni wojskowych i umundurowania galowo-wyjściowego Wojska Polskiego wg stanu i wzorów z 1936 roku. Idzie tu - jak twierdzą parlamentarzyści - o zerwanie z dziedzictwem Ludowego Wojska Polskiego i powrót do tradycji Wojska Polskiego z okresu, w którym generalnym inspektorem Sił Zbrojnych był marszałek Edward Rydz-Śmigły (znany skądinąd z wielkiej sympatii dla ruchu ludowego).
C

Cieszę się, że moim przyjaciele z Marynarki Wojennej zaczną wreszcie paradować w kapeluszach stosowanych z rozetą, granatowych surdutach z pasami czarnymi lub złotymi i z szablami marynarki wz. 27. Przewiduję jednak, że będzie trochę kłopotów z mundurem galowo-wyjściowym dla oficerów wojsk lądowych. Otóż mundur wz. 36 charakteryzujący się m.in. wężykiem i dystynkcjami haftowanymi srebrnym bajorkiem na wysokim kołnierzu i granatowymi spodniami (szaserami) z lampasami został skopiowany na polecenie marszałka Konstantego Rokossowskiego i wprowadzony jako ubiór galowy do Ludowego Wojska Polskiego rozkazem nr 58/MON z 16 września 1953 roku. Różnice miedzy oryginałem i kopią były nieznaczne: miast lampasów na bocznych szwach spodni znajdowały się ciemnokarminowe wypustki, pas salonowy nazywano pasem głównym z tkaniny srebrzystej z klamrą z jasnego metalu, białe zaś rękawiczki...

3671

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]