Kuzyn Dziennikarza z „Wesela”

Stanisław Starzewski obiadował z cesarzem Franciszkiem Józefem i Piłsudskim. Na unikalnych zdjęciach uwiecznił świat, który skończył się wraz z upadkiem c.k. monarchii.

Reklama

Kuzyn Dziennikarza z „Wesela”

Kuzyn Dziennikarza z „Wesela”

12.10.2020
Czyta się kilka minut
Stanisław Starzewski obiadował z cesarzem Franciszkiem Józefem i Piłsudskim. Na unikalnych zdjęciach uwiecznił świat, który skończył się wraz z upadkiem c.k. monarchii.
Stanisław Starzewski jako major Wojska Polskiego, około roku 1920. / ARCHIWUM RODZINNE PAŃSTWA STARZEWSKICH / REPRODUKCJA JACEK TARAN
O

O kilku galicyjskich rodzinach mówiono, że dzieci jest u nich w bród, a każde z nich to istny cud. Ponadnormalnie zdolni byli niewątpliwie Morawscy czy Bocheńscy. O Starzewskich raczej tak nie mówiono, całą sławę wziął bowiem Rudolf Starzewski: „jedna z najświetniejszych polskich inteligencji współczesnych”, genialny redaktor krakowskiego „Czasu”, omnibus i dziennikarz z „Wesela” Wyspiańskiego. Pierwszy też, który „Wesele” głębiej odczytał i „podał ton” jego rozumienia.

O Rudolfie się więc pamięta. O jego starszym bracie Tadeuszu, „pierwszym kanclerzu polskiego skarbu” (podczas I wojny światowej związanym z Naczelnym Komitetem Narodowym), kolekcjonerze sztuki i finansiście – już mniej. O pozostałych pamięta garstka. Tymczasem genialer Knabe, genialny chłopiec, nie był w tej rodzinie wyjątkiem (dziewczyna zresztą też nie). Na świat przychodzili artyści, dziennikarze,...

24060

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]