Reklama

Walka z pedofilią w Kościele: nie ma odwrotu

Walka z pedofilią w Kościele: nie ma odwrotu

23.06.2014
Czyta się kilka minut
Kiedy w 2002 r. w archidiecezji bostońskiej wybuchł skandal dotyczący tuszowania przez kościelną hierarchię przypadków wykorzystywania seksualnego nieletnich przez duchownych, przeprowadzono tam badania.
Liturgia pokutna za grzech pedofilii w polskim Kościele, Kraków, 20 czerwca 2014 r. Fot. Szymon Blik / REPORTER
O

Okazało się, że 96 proc. wiernych było zadowolonych z księży – tylko 4 proc. wyraziło zdanie negatywne. Ale niemal wszyscy bez wyjątku krytycznie ocenili postawę stojącego wtedy na czele diecezji kard. Bernarda Lawa.
Podobną reakcję na doniesienia o tego typu przestępstwach obserwujemy również w Polsce. To dlatego wydarzeniem bez precedensu była liturgia pokutna towarzysząca międzynarodowej konferencji „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele”, która w dniach 20-21 czerwca odbyła się w Krakowie (patronem konferencji było Centrum Ochrony Dziecka działające na jezuickiej Akademii Ignatianum). W trakcie nabożeństwa, któremu przewodniczył bp Piotr Libera (uczestniczyło w nim także kilku innych biskupów oraz nuncjusz apostolski w Polsce), padły ważne słowa w kierunku ofiar i „zwykłych wiernych”, często zgorszonych sposobem, w jaki niektórzy...

2731

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]