Reklama

Walenie w kocioł

Walenie w kocioł

08.02.2015
Czyta się kilka minut
Pełne knajpy i lejące się strumieniami piwo we Lwowie – tak odpowiedziałem na pytanie: „Co panem najbardziej wstrząsnęło podczas ostatniego wyjazdu na Ukrainę?”.
K

Kiedy się pije samogon z żołnierzami zarytymi w okopach, słucha wybuchów i patrzy na nędzę uchodźców, trudno po kilkudziesięciu godzinach odnaleźć się w zupełnie innym świecie. Zwłaszcza że ten świat leży w tym samym kraju. Rodzi się logiczne pytanie: dlaczego jedni nakładają walonki i kamizelki kuloodporne, a drudzy ograniczają się do nakładania żelu na włosy?
Wydaje mi się, że sytuacja naszych wschodnich sąsiadów jest dziś, w środku zimy, dramatycznie trudna. Ich prezydent ogłosił mobilizację, pierwszą w tym roku, a czwartą w ogóle. Niedługo potem Oleg Bojko, który w sztabie generalnym odpowiada za mobilizowanie żołnierzy, powiedział publicznie, że zgłosiło się tylko 6 proc. powołanych. W niektórych regionach, np. na Zakarpaciu, większość mężczyzn uciekła za granicę, bojąc się, że pójdą na wojnę. Całe wsie – podał przykład jednej – wyjeżdżają do Rosji, by przeczekać.
Z...

5116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]