Reklama

Wakacje z Franciszkiem

Wakacje z Franciszkiem

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Boliwijczycy z Andów, Hiszpanie z Drogi Neokatechumenalnej i polski ateista. Na Światowe Dni Młodzieży zjeżdżają młodzi z 187 państw.
Ks. Tomasz Denicki (drugi od lewej) z grupą młodych katolików, Boliwia, 2015 r. Fot. Archiwum ks. Tomasza Denickiego
D

Do parafii w boliwijskiej miejscowości Aiquile należy ponad sto wiosek rozrzuconych po andyjskich zboczach. Najniżej są położone na 1800 m, najwyżej – na 3500 m n.p.m.

– Do niektórych udaje mi się dotrzeć tylko raz w roku, bo to kilka godzin jazdy samochodem, a potem pół dnia wspinaczki po wąskich górskich ścieżkach – opowiada „Tygodnikowi” ks. Tomasz Denicki, proboszcz w Aiquile, od czterech lat na misji w Boliwii. Czasem msze odprawia pod drzewem, w podkoszulku i tkanej, kolorowej stule. – W Boliwii brakuje powołań kapłańskich i zakonnych, dlatego przyjeżdżają misjonarze z całego świata. Miejscowi ludzie, zwłaszcza w Andach, są jeszcze mocno osadzeni w pierwotnych wierzeniach. Mieszają zabobony, a nawet kult diabła z wiarą katolicką.

11 088 kilometrów – taki dystans dzieli Boliwię od Polski. Czternastu pielgrzymów z miejscowości Bulo Bulo i Aiquile będzie mogło go...

11103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]