Reklama

Wakacje z Franciszkiem

Wakacje z Franciszkiem

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Boliwijczycy z Andów, Hiszpanie z Drogi Neokatechumenalnej i polski ateista. Na Światowe Dni Młodzieży zjeżdżają młodzi z 187 państw.
Ks. Tomasz Denicki (drugi od lewej) z grupą młodych katolików, Boliwia, 2015 r. Fot. Archiwum ks. Tomasza Denickiego
D

Do parafii w boliwijskiej miejscowości Aiquile należy ponad sto wiosek rozrzuconych po andyjskich zboczach. Najniżej są położone na 1800 m, najwyżej – na 3500 m n.p.m.

– Do niektórych udaje mi się dotrzeć tylko raz w roku, bo to kilka godzin jazdy samochodem, a potem pół dnia wspinaczki po wąskich górskich ścieżkach – opowiada „Tygodnikowi” ks. Tomasz Denicki, proboszcz w Aiquile, od czterech lat na misji w Boliwii. Czasem msze odprawia pod drzewem, w podkoszulku i tkanej, kolorowej stule. – W Boliwii brakuje powołań kapłańskich i zakonnych, dlatego przyjeżdżają misjonarze z całego świata. Miejscowi ludzie, zwłaszcza w Andach, są jeszcze mocno osadzeni w pierwotnych wierzeniach. Mieszają zabobony, a nawet kult diabła z wiarą katolicką.

11 088 kilometrów – taki dystans dzieli Boliwię od Polski. Czternastu pielgrzymów z miejscowości Bulo Bulo i Aiquile będzie mogło go...

11103

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]