Reklama

Ładowanie...

Wakacje z Franciszkiem

18.07.2016
Czyta się kilka minut
Boliwijczycy z Andów, Hiszpanie z Drogi Neokatechumenalnej i polski ateista. Na Światowe Dni Młodzieży zjeżdżają młodzi z 187 państw.
Ks. Tomasz Denicki (drugi od lewej) z grupą młodych katolików, Boliwia, 2015 r. Fot. Archiwum ks. Tomasza Denickiego
D

Do parafii w boliwijskiej miejscowości Aiquile należy ponad sto wiosek rozrzuconych po andyjskich zboczach. Najniżej są położone na 1800 m, najwyżej – na 3500 m n.p.m.

– Do niektórych udaje mi się dotrzeć tylko raz w roku, bo to kilka godzin jazdy samochodem, a potem pół dnia wspinaczki po wąskich górskich ścieżkach – opowiada „Tygodnikowi” ks. Tomasz Denicki, proboszcz w Aiquile, od czterech lat na misji w Boliwii. Czasem msze odprawia pod drzewem, w podkoszulku i tkanej, kolorowej stule. – W Boliwii brakuje powołań kapłańskich i zakonnych, dlatego przyjeżdżają misjonarze z całego świata. Miejscowi ludzie, zwłaszcza w Andach, są jeszcze mocno osadzeni w pierwotnych wierzeniach. Mieszają zabobony, a nawet kult diabła z wiarą katolicką.

11 088 kilometrów – taki dystans dzieli Boliwię od Polski. Czternastu pielgrzymów z miejscowości Bulo Bulo i Aiquile będzie mogło go...

11103

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]