Reklama

Ładowanie...

W zagrodach izolacji, krzątanin i trosk

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Wiek XX dostarczył nam okresów, w których praca nad wartościami transcendentalnymi wymagała od poetów ceny własnego życia, okresów, w których twórcy osiągali świecki odpowiednik świętości poprzez nieustępliwą wierność swojemu powołaniu.
-

---ramka 320070|prawo|1---Wiersz W. H. Audena “Pamięci W. B. Yeatsa" powstał pomiędzy śmiercią Yeatsa w styczniu 1939 roku i późniejszą o parę miesięcy inwazją Niemiec na Polskę. Ostatnie strofy tego utworu są jakby modlitwą do cienia zmarłego poety z prośbą, by zapewnił ciągłość istnienia poezji:

Słuch w koszmarze mroku tropi

Ujadanie psów Europy;

Śpią narody - ludzie zbici

W stada mocą nienawiści;

(...)

Zamiast drżeć, odwracać oczy,

Zstąp poeto, do dna nocy.

Głosem nie znającym granic

Ucz radości zamiast ranić;

Grządka wiersza swym porządkiem

Niech w winnicę zmieni klątwę;

Ból i zachwyt splataj co dzień

W hymny ludzkich niepowodzeń;

Niech w pustyni...

11116

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]