Reklama

W zagrodach izolacji, krzątanin i trosk

W zagrodach izolacji, krzątanin i trosk

21.12.2003
Czyta się kilka minut
Wiek XX dostarczył nam okresów, w których praca nad wartościami transcendentalnymi wymagała od poetów ceny własnego życia, okresów, w których twórcy osiągali świecki odpowiednik świętości poprzez nieustępliwą wierność swojemu powołaniu.
-

---ramka 320070|prawo|1---Wiersz W. H. Audena “Pamięci W. B. Yeatsa" powstał pomiędzy śmiercią Yeatsa w styczniu 1939 roku i późniejszą o parę miesięcy inwazją Niemiec na Polskę. Ostatnie strofy tego utworu są jakby modlitwą do cienia zmarłego poety z prośbą, by zapewnił ciągłość istnienia poezji:

Słuch w koszmarze mroku tropi

Ujadanie psów Europy;

Śpią narody - ludzie zbici

W stada mocą nienawiści;

(...)

Zamiast drżeć, odwracać oczy,

Zstąp poeto, do dna nocy.

Głosem nie znającym granic

Ucz radości zamiast ranić;

Grządka wiersza swym porządkiem

Niech w winnicę zmieni klątwę;

Ból i zachwyt splataj co dzień

W hymny ludzkich niepowodzeń;

Niech w pustyni...

11116

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]