Reklama

Ładowanie...

W odmienny wzór

29.05.2005
Czyta się kilka minut
W języku angielskim nazwa tego uniwersytetu, Jagiellonian, brzmi jak niskie, powolne bicie dzwonu ze starej wieży, które oznajmia godzinę, lecz zarazem każe pamiętać o tym, co ponadczasowe. Jagiellonian - kolejne samogłoski następują po sobie z godnością, jak profesorowie w uroczystym pochodzie; dobywają się jakby z głębin świadomości, a wybijany przez nie rytm przywodzi na myśl odwieczny wiersz.
Od lewej: Piotr Sommer, Seamus Heaney, Bronisław Maj, Jerzy Illg, Joanna Gromek-Illg, Anna Barańczakowa, Wisława Szymborska, Stanisław Barańczak, 3 XII 1994 mieszkanie Jerzego i Joanny Illgów
N

Na mój słuch słowo Jagiellonian wyraża to, co T.S. Eliot ujął w poemacie “Little Gidding":

Historia nieść może niewolę,

Historia może nieść wolność. Patrz: już znikają

Wraz z ową jaźnią, co w miarę sił swych

kochała je, twarze i miejsca,

By się odnowić, przekształcić się w odmienny wzór.

(tłum. Jerzy Niemojowski)

Dostępuję dzisiaj zaszczytu odnowienia się i przekształcenia, przyjęcia w poczet synów tego uniwersytetu - uniwersytetu, który przetrwał wiele epok niewoli, ponieważ zawsze służył sprawie wolności. Chciałbym wyrazić wdzięczność pani profesor Marcie Gibińskiej za laudację, precyzyjnie i dogłębnie przedstawiającą moją poezję. Przyjmując ten honorowy doktorat, wmieszałem się w nieprzebrany tłum drugoplanowych figur w drogocennym arrasie, na którego pierwszym...

9911

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]