Reklama

W twierdzy

W twierdzy

04.03.2013
Czyta się kilka minut
Rumuński film pokazuje Kościół zamknięty na świat. Izolacja wierzących i pogarda niewierzących tworzą mieszankę wybuchową.
Kadr z filmu „Za wzgórzami” Fot. Materiały prasowe dystrybutora
N

Nie trzeba włączać telewizora, by wiedzieć, że dyskusja między wierzącym a niewierzącym przypomina często dialog ślepego z głuchym. Te same słowa znaczą co innego, te same rzeczy mają różne imiona. To, co dla jednych oznacza miłość, dla drugich jest występkiem. Wolność w rozumieniu jednego – drugiemu kojarzy się z chaosem. Akt pomocy z innej perspektywy będzie wyglądał jak akt przemocy. O tym pomieszaniu języków opowiada najnowszy film Cristiana Mungiu, reżysera filmu „4 miesiące, 3 tygodnie, 2 dni”, który zwycięstwem na festiwalu w Cannes zapoczątkował w 2007 r. wielki renesans kina rumuńskiego. Odrodzenie trwające do dziś, czego dowodem Złoty Niedźwiedź na niedawno zakończonym Berlinale dla „Pozycji dziecka” Calina Petera Netzera.
Zderzenie dwóch języków odbywa się u Mungiu w sytuacji dość ekstremalnej, choć opartej na faktach. Do prawosławnego żeńskiego klasztoru, odciętego...

5301

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]