Reklama

W stronę Ukrainy

W stronę Ukrainy

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Europa powiększyła się o te rejony Ukrainy, w których zwyciężył Juszczenko - mówił 15 grudnia 2004 r. prozaik i poeta Jurij Andruchowycz przed Zgromadzeniem Parlamentarnym Rady Europy w Strasburgu. - Po 26 grudnia - bardzo w to wierzę - powiększy się o całą Ukrainę. Ukraińcy, którzy głosują na Juszczenkę, w istocie opowiadają się za wolnością, państwem prawa i tolerancji, ani przez chwilę nie zastanawiając się nad tym, czy są to wartości europejskie..
"

"Wystarczy im to, że to ich wartości i że dla nich gotowi są stać dzień i noc w grudniowym chłodzie czy iść z kwiatami w ręku na uzbrojony po zęby specnaz. W tych właśnie ludziach widzę to, co można by nazwać europejską przyszłością Ukrainy". I apelował, by Europa wyraźnie powiedziała, że czeka na Ukrainę i że bez Ukrainy nie będzie w pełni sobą.

***

Strasburskie przemówienie Andruchowycza otwiera “Sny o Europie", będąc zarazem ich podsumowaniem. Bowiem eseje składające się na książkę przygotowaną przez wybitną ukrainistkę Olę Hnatiuk i wydaną przez młodą krakowską oficynę Nemrod powstawały jeszcze przed Pomarańczową Rewolucją. Ich autorzy to sześcioro pisarzy ukraińskich średniego i młodszego pokolenia: Mykoła Riabczuk - rocznik 1953, urodzony w Łucku; Ołeksandr Hrycenko - rocznik 1957, urodzony w Watutinie na Ukrainie...

7765

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]