Reklama

W służbie bez zmian

W służbie bez zmian

24.04.2005
Czyta się kilka minut
Ogłoszony właśnie raport Najwyższej Izby Kontroli tylko potwierdza to, o czym wiadomo od dawna: choć III RP kończy już 15 lat, wciąż nie funkcjonuje w niej apolityczna administracja. Powód też jest znany: kolejne ekipy rządzące - niezależnie od barwy - utrudniają formowanie korpusu niezależnych i kompetentnych urzędników państwowych (czyli tzw. służby cywilnej), by w zamian móc prowadzić swobodną politykę kadrową.
C

Cel jest prosty: obsadzić stanowiska swoimi ludźmi, czy to w zapłacie za partyjne zasługi, czy w nadziei, że takimi nominantami łatwiej będzie sterować. Metody zaś wszelkie z możliwych - z manipulowaniem procedurami i łamaniem prawa (także konstytucji) włącznie.

Mimo szumnych deklaracji do tej pory nikt nie odważył się przerwać zaklętego kręgu. Co gorsza, nie zanosi się, by zrobiła to następna ekipa. Idzie ona wszak do władzy pod hasłem zmian rewolucyjnych - a taka retoryka kończy się zwykle najwyżej czystkami personalnymi, a nie rzeczywistym oczyszczeniem państwa. Również panujący w Platformie Obywatelskiej oraz w Prawie i Sprawiedliwości kult silnych przywódców sprzyja raczej myśleniu w kategoriach opanowania kluczowych funkcji zastępami dyspozycyjnych podwładnych niż uleganiu idei służby cywilnej. W ubiegłym tygodniu PO i PiS na forum komisji sejmowej...

1954

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]