Reklama

„W przestrzeni publicznej...”

„W przestrzeni publicznej...”

10.01.2012
Czyta się kilka minut
Czy należy się cieszyć, że w przywrócone rok temu jako oficjalne święto Trzech Króli, w dwudziestu kilku miastach Polski, od stolicy poczynając, odbyły się uliczne procesje kolędowo-jasełkowe, którym towarzyszyły wielkie rzesze ludzi, od księży biskupów po najzwyklejszych świeckich?
O

Oczywiście tak, choć trochę peszyć może pospieszna medialna rywalizacja o pierwszeństwo pomysłu i inicjatywy. Do wymienianych przez "Gościa Niedzielnego" inicjatorów dołączyłabym choćby Golców i ich przepiękną szopkę jasełkową sprzed lat kilku. Czy trzeba też koniecznie podkreślać z takim naciskiem zasługę świeckich, czyli oddolną, skoro przecież zjawisko to, dopiero się wyłaniające, zostało już uroczyście pobłogosławione w papieskim "Anioł Pański" w samo święto Objawienia...? Tak czy inaczej, jednak jest się z czego cieszyć, bo i radość, i tajemnica - a obie spotykają się w Bożym Narodzeniu - w języku wspólnoty teatralnej znajdują swój wyraz szczególnie autentyczny, co wiemy przecież nie od wczoraj. Jedno tylko jest tu niewątpliwym dysonansem: że w tym samym numerze "Rzeczpospolitej", opisującej i komentującej z pełną aprobatą całe wydarzenie, musiał się równocześnie ukazać...

2521

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]