Reklama

W próżni

W próżni

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Bartosz Szydłowski nadał swojemu spektaklowi tytuł Edyp. Tragedia sentymentalna z Nową Hutą w tle. Takie zestawienie pojęć brzmi intrygująco; niestety, połączenie ich w przekonującą całość się nie udało.
P

Punkt wyjścia - zbudowanie paraleli pomiędzy “ziemią przeklętą" Teb a tragiczną, przeklętą przez historię i własnych mieszkańców Nową Hutą - jest odkrywczy i obiecujący teatralnie. W ogromnej hali dawnych warsztatów szkolnych rozgrywa się prolog: nastoletni chłopak odbija piłkę do koszykówki. Miarowe uderzenia brzmią jak tajemnicza mowa tam-tamów. Po obu stronach boiska zapalają się światła w oknach, widać krzątających się mieszkańców. We framugach zapalają się świeczki. Stało się coś złego, co zjednoczyło nowohuckie polis.

Chłopak z piłką okazuje się Koryfeuszem - przez większą część spektaklu milczącym, uważnie obserwującym akcję. Wyszedł z jednego z mieszkań zgromadzonych wokół placu-agory, ale nie jest częścią grupy. Naturalna, skupiona gra Kamila Gidlewskiego jest jednym z najjaśniejszych punktów spektaklu; prawda jego roli bierze się po części z faktu,...

4151

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]