Reklama

Wywabianie bestii

Wywabianie bestii

22.11.2006
Czyta się kilka minut
Marek Fiedor to najbardziej niedoceniany z polskich reżyserów teatralnych. Pracując na uboczu, trzymając się z dala od teatralnych stronnictw i sporów estetyczno-ideologicznych, pozostaje w cieniu głośniejszych kolegów. Raz na jakiś czas przypomina o swoim istnieniu wybitnym spektaklem.
Adam Ciołek i Przemysław Kozłowski
T

Takim była bez wątpienia adaptacja "Matki Joanny od Aniołów", którą Fiedor wyreżyserował w 2002 r. w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Na opolską scenę reżyser wrócił z "Baalem" Bertolta Brechta - tekstem, nad którym pracował już kilka lat temu ze studentami łódzkiej Filmówki.

W programie spektaklu zacytowano kilka młodzieńczych wierszy Brechta. Dobrze, że zostały przypomniane. Ich siła jest porażająca, współczesność - wręcz niewiarygodna. Zachwycają lakonicznością, wyrazistym rytmem, przejmują ekshibicjonistyczną szczerością w wyrażaniu intymnych, a zarazem ekstremalnych emocji. "Człowiek robi wiersz" - pisze Brecht. Ale właściwsze byłoby: wyrzyguje go z siebie. Razem z żółcią, krwią, morzem alkoholu. Poezja młodego Brechta to ta sama kategoria, co twórczość Villona i Baudelaire'a, Ginsberga i Wojaczka.

"Baal" łączy bezpośredniość i ekspresję...

7321

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]