Reklama

W okrążonym obozie

W okrążonym obozie

05.03.2007
Czyta się kilka minut
Waldemar Tomaszewski, lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, ogłosił w ubiegłą niedzielę zwycięstwo swojej partii podczas wyborów samorządowych. Po 12 latach rządzenia w rejonie wileńskim i solecznickim Polacy polepszyli wynik w stosunku do wyborów sprzed czterech lat. Zdobyli po trzy mandaty więcej. W Wilnie zaś zachowali stan posiadania, czyli sześć mandatów. Ale są to złote mandaty, bo bez Polaków z AWPL nie jest możliwa żadna koalicja. Słowem, z kim się sprzymierzą radni Tomaszewskiego, ten zostanie burmistrzem litewskiej stolicy.
O

Obrażeni na konserwatystów z rejonu wileńskiego za ich totalną krytykę AWPL w kampanii wyborczej, polscy politycy ogłosili, że chcą ukarać także konserwatystów ze stolicy. Podpisali wstępną umowę o koalicji z partią Rolandasa Paksasa, byłego prezydenta Litwy usuniętego przed dwoma laty ze stanowiska przez parlament za złamanie konstytucji i poddawanie się wpływom ludzi podejrzewanych o związki z rosyjskimi służbami specjalnymi. Wyklęty przez elity polityczne Paksas wygrał wybory w Wilnie, ale ma za mało głosów, aby samodzielnie rządzić. Musi szukać wspólników. To Polacy pierwsi podali Paksasowi rękę, co umożliwi mu zapewne wybór na burmistrza Wilna. W ślad za nimi poszli socjaldemokraci byłego prezydenta Algirdasa Brazauskasa. Przez 12 lat rządów AWPL nie udało się rozwiązać żadnego palącego problemu litewskich Polaków - nie przyśpieszyli zwrotu ziemi, nie polepszyli...

2043

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]