Reklama

Iskra poszła z Moskwy

Iskra poszła z Moskwy

12.05.2007
Czyta się kilka minut
Rosjanie i Estończycy mają zupełnie inne spojrzenie na współczesną historię kraju, w którym żyją. Jest to źródło napięć, zarzewie konfliktu i początek dramatycznych wydarzeń.
Tallin: policja zatrzymuje uczestników zajść /fot. AP - Agencja Gazeta
E

Estończycy najchętniej zlikwidowaliby wszystkie symbole sowieckiej obecności na ich ziemi. Z kolei dla Rosjan mieszkających w Estonii usunięcie tzw. Brązowego Żołnierza z centrum Tallina i przeniesienie go na cmentarz wojskowy niedaleko stolicy to kolejny dowód dyskryminacji. W wywołanych protestami zamieszkach zginęła jedna osoba, raniono ponad 150, a zatrzymano powyżej 1000. Rosyjski parlament zażądał zerwania stosunków dyplomatycznych z Estonią, a rosyjskie młodzieżówki związane z Kremlem zaatakowały estońskich dyplomatów w Moskwie.

Łowca nazistów

Pomnik Brązowego Żołnierza to dla Rosjan symbol zwycięstwa Armii Czerwonej nad faszyzmem, nie symbol okupacji Estonii, jak uważają Estończycy.

- Jaki to symbol okupacji, jeśli za wzór żołnierza posłużył Estończyk - sierżant armii radzieckiej? - pytają Rosjanie....

11847

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]