Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Votum separatum

Votum separatum

20.08.2012
Czyta się kilka minut
Odsyłanie po owoce „Przesłania” do następnych pokoleń jest zrozumiałe, bo dokument przełomowością nie poraża. I wbrew wszystkim warto mówić o jego politycznych aspektach.
N

Na początku postawmy sprawę jasno: dobrze, że ten dokument powstał. Zdanie to nie oznacza jednak, że jest naprawdę dobry, a jego skutki będą tylko pozytywne. Deklaracja polskiego Kościoła i rosyjskiej Cerkwi jest bowiem także dokumentem politycznym. Jego skutki są i będą polityczne, mimo wszystkich wzniosłych intencji.

Przede wszystkim: jest to dokument istotny w Polsce. W Rosji, gdzie według zeszłorocznych badań Centrum Lewady tylko od 3 do 7 proc. obywateli uczęszcza regularnie na nabożeństwa (choć większość deklaruje wyznanie prawosławne), poczynania Cyryla nie mogą budzić ożywionych reakcji. Nad Wisłą tymczasem katolicy dostali sygnał, że pojednanie z Rosją jest nie tylko możliwe, ale nawet pożądane.

Zbliżenie kryje w sobie sporo akcentów niemiłych dla liberalnie myślących katolików. Z dokumentu przebija niechęć do współczesnego świata. Sporo się mówi o obronie...

4031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]