Reklama

Votum separatum

Votum separatum

20.08.2012
Czyta się kilka minut
Odsyłanie po owoce „Przesłania” do następnych pokoleń jest zrozumiałe, bo dokument przełomowością nie poraża. I wbrew wszystkim warto mówić o jego politycznych aspektach.
N

Na początku postawmy sprawę jasno: dobrze, że ten dokument powstał. Zdanie to nie oznacza jednak, że jest naprawdę dobry, a jego skutki będą tylko pozytywne. Deklaracja polskiego Kościoła i rosyjskiej Cerkwi jest bowiem także dokumentem politycznym. Jego skutki są i będą polityczne, mimo wszystkich wzniosłych intencji.

Przede wszystkim: jest to dokument istotny w Polsce. W Rosji, gdzie według zeszłorocznych badań Centrum Lewady tylko od 3 do 7 proc. obywateli uczęszcza regularnie na nabożeństwa (choć większość deklaruje wyznanie prawosławne), poczynania Cyryla nie mogą budzić ożywionych reakcji. Nad Wisłą tymczasem katolicy dostali sygnał, że pojednanie z Rosją jest nie tylko możliwe, ale nawet pożądane.

Zbliżenie kryje w sobie sporo akcentów niemiłych dla liberalnie myślących katolików. Z dokumentu przebija niechęć do współczesnego świata. Sporo się mówi o obronie...

4031

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]