Reklama

Virginia i Vita

Virginia i Vita

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Film Godziny, a także powieść Michaela Cunninghama, która stanowiła jego podstawę, były jednym z wydarzeń ubiegłego roku. Ich sukces przyczynił się do dalszego wzrostu zainteresowania dziełem i postacią Virginii Woolf, jako że znakomita pisarka i jej powieść Pani Dalloway znajdują się w centrum skomplikowanej konstrukcji zbudowanej przez Cunninghama.
W

Wznowiono “Panią Dalloway" (Znak) i “Fale" (Wydawnictwo Literackie), wydano wybór opowiadań Virginii Woolf (“Dama w lustrze", Prószyński i S-ka), w przygotowaniu jest, jak słychać, tłumaczenie aż dwóch jej biografii. Wcześniej ukazały się dwa klasyczne feministyczne eseje autorki “Fal": “Własny pokój" i “Trzy gwinee" (Wydawnictwo Sic!).

Cunningham umieścił akcję wątku pani Woolf - jednego z trzech wątków “Godzin" - w roku 1923, gdy Virginia rozpoczyna pracę nad “Panią Dalloway" i gdy zapada decyzja o przeprowadzce Woolfów z Hogarth House w Richmond z powrotem do Londynu. Tak się składa, że ów rok wyznacza zarazem początek korespondencji, której wybór stanowi tom “Morświn w różowym oknie". Korespondencji, przyjaźni i namiętności żywej zwłaszcza w latach 20., ale trwającej aż do samobójstwa Virginii w roku 1941; ostatni list do Vity napisała na niecały tydzień...

7952

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]