Reklama

Ładowanie...

Virginia i Vita

15.02.2004
Czyta się kilka minut
Film Godziny, a także powieść Michaela Cunninghama, która stanowiła jego podstawę, były jednym z wydarzeń ubiegłego roku. Ich sukces przyczynił się do dalszego wzrostu zainteresowania dziełem i postacią Virginii Woolf, jako że znakomita pisarka i jej powieść Pani Dalloway znajdują się w centrum skomplikowanej konstrukcji zbudowanej przez Cunninghama.
W

Wznowiono “Panią Dalloway" (Znak) i “Fale" (Wydawnictwo Literackie), wydano wybór opowiadań Virginii Woolf (“Dama w lustrze", Prószyński i S-ka), w przygotowaniu jest, jak słychać, tłumaczenie aż dwóch jej biografii. Wcześniej ukazały się dwa klasyczne feministyczne eseje autorki “Fal": “Własny pokój" i “Trzy gwinee" (Wydawnictwo Sic!).

Cunningham umieścił akcję wątku pani Woolf - jednego z trzech wątków “Godzin" - w roku 1923, gdy Virginia rozpoczyna pracę nad “Panią Dalloway" i gdy zapada decyzja o przeprowadzce Woolfów z Hogarth House w Richmond z powrotem do Londynu. Tak się składa, że ów rok wyznacza zarazem początek korespondencji, której wybór stanowi tom “Morświn w różowym oknie". Korespondencji, przyjaźni i namiętności żywej zwłaszcza w latach 20., ale trwającej aż do samobójstwa Virginii w roku 1941; ostatni list do Vity napisała na niecały tydzień...

7952

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]