Reklama

Urodzić po swojemu

Urodzić po swojemu

19.05.2014
Czyta się kilka minut
O tym nie ma spokojnej rozmowy. Zwolenniczki cesarskiego cięcia, tak samo jak te od porodów naturalnych, bronią swoich racji pod ostrzałem oceniających spojrzeń.
Narodziny Róży: 33 godziny przed. Warszawa, 30 sierpnia 2013 r. Fot. Adam Palenta
M

Musimy dyskutować o porodach publicznie, bo przestaliśmy robić to prywatnie. Jeszcze w rocznikach 1961-62 można znaleźć wiele osób urodzonych w domu, zdarzają się urodzeni w domu w roku 1965, ale nie później. Przekaz się urwał.
Poród, podjętą wówczas decyzją władz PRL, wyprowadzono z prywatnej przestrzeni, a tym samym odebrano go ludziom jako doświadczenie codzienne, do nich należące. Owszem: od zawsze związany z niepokojem o życie matki dziecka, był jednocześnie elementem życia. Dziś z pokolenia na pokolenie kobiety przekazują sobie tylko lęk. Wypierany z codziennego doświadczenia, zamykany w szpitalu, oddawany w ręce profesjonalistów, poród stał się „niczyj”. Społeczna dyskusja na jego temat to próba, trochę od drugiego końca, przywrócenia nam naszych narodzin. W tym roku, w dziesiątą rocznicę pierwszej edycji akcji „Rodzić po ludzku”, pełnym głosem przemówiły położne....

11752

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]